top of page
ЗА НАС
Занималня Бухалче е нова учебна занималня в Пловдив, която предлага спокойствие, удобство, знание и забавление на Вашите деца. Намира се на бул. Свобода 71 срещу МОЛ Пловдив (в посока хирургиите), в спокоен комплекс, на приземен етаж и се простира на 270 м2., модерно обзаведен. Изцяло е пригодена за работа с деца. От новата учебна 2016/2017 г. предлагаме и предучилищна целодневна група. Децата са разделени в групи според възрастта и класа. За групи от 10 деца от едно училище, предлагаме и транспорт до занималнята. Децата имат възможност да се хранят при нас. Персоналът ни е учтив, спокоен и любезен. Отнасяме се с разбиране и подход към нуждите на всяко дете и родител. Поддържаме постоянна комуникация с родителите. Ще се радваме да ни посетите за повече информация.
Новини
През лято 2017 Бухалчетата ходят на конна езда, на басейн, на стрелба с лък, месят хляб, играят и учат и се забавлява

 

           ГРУПА   ПРЕДУЧИЛИЩНА              

 

ЗА НАЙ-МАЛКИТЕ Е ВАЖНО ДА БЪДАТ ГОТОВИ ДА ПОЕМАТ САМИ ПО ПЪТЯ НА ЗНАНИЕТО И НИЕ ЩЕ ГИ ПОДГОТВИМ ВЪЗМОЖНО НАЙ-ДОБРЕ ЗА ТОВА. ПРЕДУЧИЛИЩНАТА ГРУПА Е ЦЕЛОДНЕВНА.

 

БУХАЛЧЕ ОБИЧА ДЕЦАТА!!! ЗАПОВЯДАЙТЕ ПРИ НАС!!! 

Започна записването на лятна занималня 2017 година. Лятната занималня започва на 22.05.17 до 14.09.17 г. Заповядайте при нас! Започва записването за лятна занималня м. август.

методите на монтесори

Без да имаме претенциите да сме Монтесори център, ние в „Бухалче” ежедневно съобразяваме методите си на преподаване с педагогиката на Монтесори, като следваме принципа „Помогни ми да се справя сам!“.

Това е революционен метод, изследващ и поддържащ естественото развитие на децата и е признат за един от най-добрите в целия свят. 

Децата развиват креативност, умения за разрешаване на различни проблеми, развиват критическо мислене и умения за оптимално разпределение на времето, за да могат след това като пълноценни личности да внесат своя принос към обществото и околната среда. Основният принцип на системата Монтесори е свободата и личният избор на детето. Когато на детето се даде възможност да избира и да вижда резултата от избора си, неговото самочувствие и увереност се повишават и помагат на детето да е по-уверено, щастливо и независимо. 

 Учебните групи са малки, понякога дори от единични деца. Учебната програма е гъвкава и концентрирана върху математика, езици, изкуство, науки и подпомагане на детето да открива само, чрез проучване и изследване. Науките не се изучават изолирано една от друга. Ученикът има възможност да избира сам последователността и нивото им на изучаване. Освен науките и изкуството, на учениците се предоставя възможност да развиват и други умения – грижа към околната среда, грижа за човека до теб, градинарство,  учтиво изразяване, извършване на социална дейност  и др.

„Класната стая Монтесори” обичайно е светла, топла и приветлива.Така е и при нас в „Бухалче”. С ниски и достъпни за малките рафтчета. Децата изследват свободно чрез ръце и осезаеми материали, т.е. с практически упражнения и допир. Ръцете са тясно свързани с развитието на мозъка, затова децата се стимулират да докосват форми и букви, за които учат, а не просто да гледат учител или ТВ екран, който да им разказва за тези неща. Така те успяват да добият реална, конкретна и триизмерна представа дори и за по-абстрактни понятия.

Главна цел на педагогиката на Монтесори е едно лесно общуване между децата и възрастните. В основата стоят специфичните нужди на децата и възпитаването в самостоятелност. Децата трябва да бъдат възпитавани в една изпълнена с обич среда, да могат да изграждат и развиват личността си.

За нас в „Бухалче” е особено важно  да се зачита уникалността на всяко едно дете. Затова няма единна програма, по която да се обучават и през която да преминават всички БУХАЛЧЕТА, има пакет от програми за съответната възраст и степен на развитие на децата, от които всяко дете може да избира само за себе си. Самата Монтесори казва: „Не следвайте мен, следвайте детето!”.Именно това е и една от нашите максими.

Метод на зеления химикал

 

 

Защото обичаме децата, ние в „Бухалче” прилагаме метода на зеления химикал.

Според много съвременни педагози и психолози познатият метод, с който учителите в българското образование проверяват класните и домашни работи на учениците, е дълбоко погрешен. Става дума за добре познатото на всички поправяне с червен химикал. Най-голяма критика търпи този метод, когато той се използва в началното образование, докато децата се учат тепърва да пишат.

Основната идея на метода е да се покажат на детето грешките, които то е допуснало, като се подчертават с червено недобре оформените кукички и лулички на първокласниците, допълват се пропуснатите запетаи, зачертават се излишните букви и т.н.

Психолози алармират, че методът на червената химикалка не е градивна критика. Според тях чрез него на децата се изтъква грешното, вместо хубавото и правилното.

Те твърдят, че по този начин във фотопаметта на детето не се записва правилното, което е направило, а сбърканото, което учителката му е показала с червения химикал. Педагози предлагат старата практика на проверка да се замени с така наречения метод на зеления химикал.

Той е напълно противоположен. С него се подчертават позитивните примери в домашната работа на детето. Когато детето напише много редове с кукички и лулички, е достатъчно да оградите тези, които са се получили най-добре.

Зеленият химикал показва друга гледна точка, което определя и друга вътрешна мотивация за детето. Така то започва да се старае да се доближи максимално до най-доброто, което е успяло да направи.

Психолозите, от своя страна, твърдят, че този метод може да повлияе изключително добре на детето, що се отнася за бъдещото оформяне на характера му.

Да се подчертае лошото с червен химикал може да стане нарицателен израз за поведението на децата и когато пораснат. А това е основна причина хората да се чувстват неудовлетворени от живота си.

Колкото повече се фокусира върху едно нещо, толкова повече то расте. Използвайки принципа на зелената, а не на червената химикалка, в детето ще се утвърди различна, позитивна гледна точка, която ще го научи да открива хубавото в себе си и в света, който го заобикаля.

bottom of page